„Koń Trojański” (Trojan Horse) — pierwsza moneta z serii „Ancient Myths” (Starożytne Mity), 10 dolarów, 2 oz, średnica 50 mm, wstawka drewniana w kształcie tarczy, emitent Niue Island 2016, zamawiający: Magikos-Coins, producent Mennica Polska.

***

„Koń Trojański” — spośród wcześniej zaprojektowanych przeze mnie monet — był moim pierwszym całkowicie autorskim projektem monety. Miałam zupełnie wolną rękę przy jego tworzeniu. Narzucony był tylko temat i wiadomo było, że wstawka powinna być z drewna. Koncepcja monety powstała pod koniec 2014 r. Pierwsze szkice, projekty wstępne oraz rysunki ostateczne powstawały przez cały 2015 rok. Na początku 2016 r. wykonałam ostateczne poprawki do projektu. Prace nad projektem zarówno rewersu, jak i awersu, trwały zatem ok. półtora roku. Najbardziej cieszy mnie fakt, że gotowa moneta bardzo dokładnie i w każdym detalu odzwierciedla mój projekt.

Rewers: Troja i nierzeczywisty Koń Trojański z ugiętą nogą i skręconą szyją, na podeście z kołami, których osie — zgodnie z prawami fizyki — nie utrzymałyby ciężaru tak masywnej konstrukcji. Z brzucha drewnianej konstrukcji wychodzą wojownicy greccy. Po lewej stronie rewersu miniaturowa słynna starożytna rzeźba: Grupa Laokoona. Laokoon ostrzegał Trojan przed wprowadzeniem drewnianego konia Greków do miasta. Złożył ofiarę Posejdonowi, by zesłał burzę na flotę grecką. Jednak z morza wypłynęły dwa morskie węże i zabiły Laokoona oraz jego dwóch synów. Uszlachetnienie rewersu: wstawka drewniana w kształcie tarczy z wypalonym laserowo wzorem. Wzór i grubość linii niestety ograniczały względy techniczne.

Awers: Okręty Greków płynące na Troję.

Obejrzyj następną monetę w serii: Minotaur

O „Koniu Trojańskim”:

„Superb new Trojan Horse”: AgAuNews

„Can’t wait to see the next coins of this series”: Silvers Stracker Forum

Koń Trojański – szkic rewersu
Szkic rewersu wraz z zamarkowaną wstawką z jasnego drewna (jodłowego).
Koń trojański / projekt rewersu.
Gotowy, wycyzelowany projekt rewersu z ostateczną wersją wstawki.
„Koń Trojański” — zdjęcie rewersu.
„Koń Trojański” — zdjęcie rewersu.
Zbliżenie pod kątem.
Zbliżenie rewersu pod kątem. Widać wysokość reliefu oraz każdy najdrobniejszy jego detal — nawet malusieńkie kołki, czy gwoździe.
Gotowy projekt awersu.
Gotowy projekt awersu.
Moneta „Koń Trojański” – awers.
Moneta „Koń Trojański” — awers.