„Epidauros” (Epidaurus) — pierwsza moneta z serii „Historia Teatru” (History of the Theatre), 7 dolarów, 3 oz, średnica 50 mm, wklęsły rewers, emitent Niue Island 2016, zamawiający: Mennica Gdańska, producent: Mennica Polska.

***

Projekt rewersu jest moją własną, autorską próbą rekonstrukcji starożytnego teatru w Epiaduros z czasów greckich (nie mylić z przebudowami teatru z czasów rzymskich), wykonaną na podstawie dostępnych ogólnie źródeł i zachowanych elementów konstrukcji samego teatru w Epidauros. Od po prostu „odbudowanych” siedzisk teatru, które zachowały się w autentycznym teatrze w dość dobrym stanie, po wyrysowany przeze mnie od nowa proskenion (na którego ściankach widnieją widnieją uproszczone sceny z waz greckich — Afrodyta przeglądająca się w lustrze oraz Herkules walczący z lwem), skene oraz dwuspadowe dachy budynków pokryte dachówką (imbrex i tegula).

Na awersie monety: Sofokles i Ajschylos — oprócz Eurypidesa — dwaj znakomici twórcy greckiej tragedii.  W tle Menady tańczące w orszaku Dionizosa, boga wina, płodności i religijnych obrzędów. Pierwsze przedstawienia teatralne odbywały się podczas Dionizji Wielkich w Atenach w teatrze Dionizosa. Początkowo rewers monety miał przedstawiać ów ateński teatr, ale kształt jego theatronu (widowni) jest nieregularny regularny i źle wpisywałby się we wklęsły kształt krążka. Stąd — ze względów czysto estetycznych — zmiana tematu głównego monety.

O tej monecie:

Mennica Gdańska / YouTube

„The impressive design, seemingly perfectly suited to the shape of a coin.” AgAuNews

Rekonstrukcja teatru na rewersie.
Projekt rewersu to moja własna rekonstrukcja teatru.
Rewers monety "Epidauros".
Rewers monety „Epidauros”. Foto: dzięki uprzejmości Mennicy Gdańskiej.
Awers monety "Epidauros".
Awers. Foto: dzięki uprzejmości Mennicy Gdańskiej.