„Apollo — Bóg Słońca”, seria „Bogowie” (Gods), 2 dolary, 2 oz, 45 mm, emitent: Niue Island 2020, srebrna oksydowana moneta o ultrawysokim reliefie, selektywne złocenie, zamawiający: Numiartis, producent: Mennica Polska.

***

Obejrzyj Aresa, Posejdona i Hefajstosa w tej samej serii.

***

Apollo to bóstwo greckie o przewrotnej ikonografii. Bóg piękna, muzyki, patron sztuk i poezji, ale jednocześnie śmierci i zarazy. Zarówno lira, jak i łuk wraz ze strzałami są jego atrybutami. Zwodniczy blond piękniś o niebieskich oczach.

Apollo zakochał się w Dafne, ale gdy ta odrzuciła jego zaloty, ścigał ją, aż opadła z sił. Dafne poprosiła o pomoc swojego ojca, boga rzeki. W akcie rozpaczy Penejos zamienił córkę w krzew wawrzynu. A ja bardzo lubię płatać figle ikonograficzne. Na moim projekcie scena, gdy Dafne wpada w objęcia całuśnego Apolla i zaczyna zamieniać się w wawrzyn, ma swoje ukryte dno. Niedoszli kochankowie zamierają w charakterystycznej pozycji tanga argentyńskiego. W tle wściekły ojciec…

Między stopami Apolla widać małą jaszczurkę. To aluzja do słynnej rzeźby ateńskiego artysty Praksytelesa pt. „Apollo Sauroktonos” (tłum. Apollo zabijający jaszczurkę). Praksyteles ukazał Apolla, w mało klasycznej, jak na grecki kanon pozie, patrzącego na wspinającą się po pniu drzewa jaszczurkę. Jaszczurka miała podobno być symbolem sił chaosu.

Apollo, rewers
Apollo — rewers
Szkic Apolla
Szkic Apolla.
Szkic zbliżenie.
Fragment szkicu.
Twarz Apolla na rysunku docelowym.
Twarz Apolla na rysunku docelowym.
Szkic anatomiczny Apolla
Mięśnie i anatomia — wytyczne dla wykonawcy modelu 3D.