„Hefajstos — Bóg Ognia”, seria „Bogowie” (Gods), 2 dolary, 2 oz, 45 mm, emitent: Niue Island 2019, srebrna oksydowana moneta o ultrawysokim reliefie, selektywne złocenie, zamawiający: Numiartis, producent: Mennica Polska.

***

Trzecia moneta w serii po Aresie i Posejdonie.

W necie o tej monecie:

„Incredible Silver Coin.” Backyard Bullion on YT

***

Oto kuźnia Hefajstosa. Pan Hefajstos, wielki mięśniak. Wydaje się, że ledwo się mieści w zbyt małym dla niego pomieszczeniu. Niezgrabnie się rusza. Sprawia wrażenie, jakby masa ciała mu przeszkadzała. Był wszakże kulawy, bo jego własny ojciec — Zeus, strącił go z Olimpu. To tak dla wyjaśnienia, gdyby to dziwne ułożenie jego ciała komuś przeszkadzało…

Hefajstos wykuwa miecz. Niezgrabnymi palcami trzyma szczypce kowala. Za nim widać zbroję, tarczę i miecz Achillesa. Przy jego prawej nodze leży hełm Achillesa. Z tyłu, za plecami stoją pioruny Zeusa. W palenisku i za paleniskiem, w kadzi z wodą, czekają na kowala jego narzędzia.

Sam ruch uderzenia młotem początkowo miał wyglądać inaczej (patrz szkic poniżej), ostatecznie na rysunku docelowym zmieniłam to ułożenie ręki. Ruch ręki z młotem na szkicu wydał mi się za mało naturalny.

Hefajstos
Projekt rewersu z zamarkowanym złoceniem.
Szkic rewersu Hefajstosa
Szkic rewersu. Widać inne ułożenie ręki z młotem.
Studium anatomiczne Herkulesa
Studium anatomiczne i rozmieszczenia „brył” poszczególnych części ciała.

Tarcza Achillesa została narysowana najpierw, jako odrębny element. Dopiero potem wstawiłam ją do projektu. Tarczę narysowałam zgodnie z opisem w Iliadzie Homera. Pierwszy krąg to morze, ziemia, niebo, Słońce, Księżyc, gwiazdy. Potem jest krąg z dwoma miastami: taneczny weselny korowód, dwaj mężczyźni skłóceni o zapłatę za zabójstwo, a z drugiej strony oblężenie miasta. Kolejny krąg to żniwa, bydło, uprawa winorośli. Dalej dziewczęta i chłopcy tańczący taniec Ariadny, który wymyślił Dedal. Wokół tarczy rzeka Okeanos — morze zewnętrzne.

Tarcza Achillesa
Tarcza Achillesa wg Homera — całość.
Zbliżenie rysunku tarczy Achillesa
Zbliżenie rysunku tarczy Achillesa. Rysunek oczywiście uogólnia opis literacki, ponieważ wszystkich szczegółów nie da się wybić na bardzo małej monecie. Wstawiając ten komentarz znalazłam nawet jeden kardynalny błąd na rysunku. Kto widzi niepotrzebnie widoczną nóżkę krówki? Na monecie oczywiście tego nie widać, gdyż inny jest poziom szczegółowości.
Hefajstos, zdjęcie rewersu.
Hefajstos — zdjęcie rewersu.
Hefajstos, zbliżenie
Zbliżenie monety.