We wcześniej rysowanych przeze mnie monetach o tematyce starożytnej, dominuje zdecydowanie pierwiastek męski. Cóż, lubię rysować facetów… Tym razem chciałam jednak stworzyć coś subtelniejszego, bardziej delikatnego i — wreszcie — kobiecego. Wokół rewersu biegnie niby klasyczny ornament grecko-rzymski, ale nie jest on klasycznie symetryczny. Podobnie typografia. Zarówno asymetria ornamentu, jak i font miały do nawiązywać do secesji. Wizerunki dwóch bogiń na każdej z monet to świadoma inspiracja fenomenalną i „kipiącą” kobietami sztuką Alfonsa Muchy.

seria Boginie

Seria „Silne i Piękne Boginie” (Strong and Beautiful Goddesses), 5 dolarów, 2 oz, średnica 45 mm, oksyda, wysoki relief, selektywne złocenie, emitent: Niue, zamawiający i producent: Mennica Polska.

***

Wiktoria i Nike

Pierwsza moneta w serii, emitent: Niue 2018.
Nike nadałam rysy rodem z greckich rzeźb (charakterystyczne długie nosy). Uskrzydlona Nike trzyma palmę zwycięstwa, a Wiktoria wieniec laurowy.

O tej monecie:

Zdjęcia i film z monetą: Power Coin Blog

Najlepszy projekt wszechczasów i na całym świecie z kobietami na monetach.” / „Sympatyczny dizajn” (tłum. wł. z ros.): Silver Stacking Academy 2 YouTube

Wiktoria i Nike – projekt rewersu.
„Wiktoria i Nike” — projekt rewersu.
Zdjęcie gotowej monety.
Zdjęcie gotowej monety.
Inspiracja: dzieła Alfonsa Muchy.
Inspiracja: dzieła Alfonsa Muchy. Źródło: Wikipedia, domena publiczna.
Projekt awersu.
Projekt awersu (wspólnego dla całej serii).

***

Atena i Minerwa

Niue 2019.

Atena, bogini mądrości i sprawiedliwej wojny, trzyma w ręku gałązkę oliwną. To roślina, którą bogini obdarowała Ateńczyków. Nauczyła ich też, jak ją uprawiać i jak tłoczyć z niej oliwę. Na greckim hełmie Ateny widnieje sowa, symbol mądrości.
Dla odmiany na rzymskim hełmie Minerwy, bogini sztuki — Pegaz, symbol natchnienia artystycznego. Pegaza ujarzmił Bellerofont, dzięki wędzidłu, które dostał od Ateny. A Minerwa jest rzymskim odpowiednikiem Ateny…

Atena i Minerwa — projekt rewersu.
„Atena i Minerwa” — projekt rewersu.
Alfons Mucha, Owoce.
Rysując Minerwę inspirowałam się tym oto dziełem A. Muchy: Owoce. Źródło: Wikipedia, domena publiczna.
Detal 1.
Atena.
Detal 2.
Minerwa.
Zdjęcie monety.
Gotowa moneta. Zdjęcie niestety w jakości „gablotowo-targowej”.

Zobacz film Mennicy Polskiej.

***

Afrodyta i Wenus

Niue 2020.

Stylistyka mojej „kreski” w tej serii ewoluowała z monety na monetę. Od greckiej twarzy Nike w klasycznym ujęciu profilowym (jak na starożytnych monetach), po dość frywolne, raczej współczesne i już nie z profilu, twarze Afrodyty i Wenus. Niestety jednak czasem owa frywolność staje się wyzwaniem. Nie najlepiej odwzorowano na modelu 3D twarze obu bogiń w stosunku do mojego rysunku, a więc na rzeczywistej monecie wyszły dość… niezgrabnie. Szkoda.

Afrodyta i Wenus, zbliżenie
Zbliżenie twarzy.
Afrodyta i Wenus, rewers
„Afrodyta i Wenus”, projekt rewersu (całość).

***

Fortuna i Tyche

Niue 2021.

Tyche po grecku Τύχη, oznacza ślepy przypadek lub los. Tyche ma zatem zawiązane złotą szarfą oczy. Jej rzymską odpowiedniczkę — Fortunę — na monetach przedstawiano z rogiem obfitości. Moja Fortuna taką właśnie monetę trzyma w ręku. Obie boginie były patronkami miast, a zatem na projekcie każda z nich nosi koronę przypominającą architekturę odpowiednio grecką i rzymską. No i Fortuna (Tyche) kołem się toczy…

Tyche i Fortuna
Tyche i Fortuna — rewers.
Moneta rzymska.
Moneta rzymska z personifikacją Fortuny. Rycina z Dictionary of Roman Coins, Republican and Imperial. Źródło: Wikipedia, domena publiczna.
Gotowa moneta wygląda tak:

Zobacz film Mennicy Polskiej.

***